Bio

Urodzona w Krakowie. Ukończyła z wyróżnieniem teorię muzyki (2008) oraz dyrygenturę (2012) w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Tadeusza Strugały, a w 2016 roku otrzymała stopień doktora. W 2011 zadebiutowała z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach oraz z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej. Od stycznia 2014 pracuje na stanowisku dyrygenta w Teatrze Wielkim w Poznaniu, gdzie w czerwcu 2014 poprowadziła, po raz pierwszy spektakle Carmen G. Bizeta. W październiku 2014 dyrygowała premierowymi spektaklami Dziecka i czarów M. Ravela oraz Słowika I. Strawińskiego.
W sezonie 2017/18 zadebiutuje z Royal Scottish National Orchestra, Orquesta Filarmónica de Boca del Río w Meksyku, K&K Symphoniker oraz Orchestra of the Swan w Wielkiej Brytanii. W sezonie 2015/16 Pieczara wystąpiła m.in z Royal Liverpool Philharmonic, Filharmonią Lwowską i Oaxaca Symphony Orchestra w Meksyku.
Koncertowała dyrygując: Tokyo Symphony Orchestra, Bilkent Symphony Orchestra w Ankarze, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Istambul State Symphony Orchestra, Bilkent Symphony Orchestra w Ankarze, Orchestre-Atelier Ostinato w Paryżu, Filharmonią Słowacką w Koszycach orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Szczecińskiej, orkiestrą Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Warmińsko‑Mazurskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Pärnu City Orchestra, Orkiestrą Narodowego Konserwatorium w Charkowie.
Patrycja brała czynny udział w licznych kursach mistrzowskich m.in. Międzynarodowej Akademii Bachowskiej, kierowanej przez Helmutha Rillinga, warsztatach dyrygenckich prowadzonych przez Howarda Williamsa (Royal College of Music w Londynie) i Neila Thomsona (Royal Academy of Music w Londynie).
W 2009 roku została wytypowana do wzięcia udziału w międzynarodowym kursie dyrygenckim w Londynie w ramach festiwalu „Copernicus”, prowadzonego przez prof. Colina Mettersa (Royal Academy of Music), a rok później była uczestnikiem kursu mistrzowskiego prowadzonego przez prof. Marka Stringera oraz Vladimira Vladimira Kiradjieva w Wiedniu. Jako jedyny polski uczestnik została zaproszona do wzięcia udziału w prestiżowym kursie mistrzowskim organizowanym przez Neeme i Paavo Järvich podczas letniego festiwalu w Estonii 2012 roku.
W czasie studiów czynnie uczestniczyła w cyklicznych mistrzowskich kursach prowadzonych przez maestro Gabriela Chmurę, oraz Colina Mettersa na Akademii Muzycznej w Krakowie.
W latach 2007-2011 aktywnie współpracowała z eksperymentalną orkiestrą Odyssey, prawykonując wiele utworów młodych kompozytorów związanych z Akademią Muzyczną w Krakowie.

Kalendarium

Nadchodzące wydarzenia

14 II 2018 Town Hall Birmingham, UK

Roderick Williams - baryton

Vaughan Williams Five Variants of Dives and Lazarus
Vaughan Williams Five Mystical Songs
Finzi Let us Garlands Bring
Finzi Romance for String Orchestra, Op.11
Ireland A Downland Suite
13 II 2018 Stratford ArtsHouse, Stratford, UK
Orchestra of the Swan (UK)

Roderick Williams - baryton

Vaughan Williams Five Variants of Dives and Lazarus
Vaughan Williams Five Mystical Songs
Finzi Let us Garlands Bring
Finzi Romance for String Orchestra, Op.11
Ireland A Downland Suite
31 I 2018 New Auditorium, Glasgow Royal Concert Hall, Glasgow

Barber Second Essay for Orchestra
Searle Sauchiehall
Mendelssohn Symphony No4 Italian

Archiwum

26 IX 2017 Stratford-upon-Avon (Wielka Brytania)
Orchestra of the Swan


Diane Clark - flet
Victoria Brawn - obój
Sally Harrop - klarnet
Philip Brookes - fagot
Francesca Moore-Bridger - waltornia

M. Arnold Koncert fletowy Nr 1
W.A.Mozart Symfonia Koncertują Es-dur KV 297b
F. Mendelssohn Symfonia Nr 3 „Szkocka”
2017 IV 26 Kraków, Akademia Muzyczna w Krakowie
28.Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich
Akademia Muzyczna, Aula „Florianka”, ul. Basztowa 8


RENATA GUZIK – flet
BARBARA BOROWICZ – klarnet
KINGA LUPA – waltornia
MATEUSZ RUSOWICZ – trąbka
BARTOSZ SAŁDAN – perkusja
WERONIKA KRÓWKA – fortepian
PAWEŁ KUBICA – fortepian
MATEUSZ KURCAB – fortepian
MAGDA NIEDBAŁA-SOLARZ – mezzosopran
AGNIESZKA BUGLA – skrzypce
NATALIA WARZECHA-KARKUS – altówka
POLA BENKE – wiolonczela
BARBARA ŁYPIK-SOBANIEC – wiolonczela
PATRYCJA PIECZARA – dyrygent
KRAKOWSKA SZKOŁA KOMPOZYTORSKA (1)
Michał Gronowicz Subtilia II na flet, klarnet, waltornię, trąbkę, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian (2016) *
Grzegorz Majka Noc duszy na flet, waltornię i trio smyczkowe (2016) *
Michał Jakub Papara Poemat z księgi snów i wyobrażeń na klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2010)
Józef Rychlik Oktet na flet, klarnet, waltornię, trąbkę, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian (2017 – zamówienie 29. MFKK) ***
*** Prawykonanie światowe. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kolekcje” – Priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca Współorganizacja: Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie
2017 II 05 Szczecin, Filharmonia Szczecińska
Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej


L. van Beethoven Symfonia nr 5 c-moll op. 67
A. Dvořak Symfonia nr 9 d-moll op z Nowego Świata
2016 XII 05 Oaxaca, Meksyk
22.Festiwal Eduardo Mata
Orquestra Sinfónica de Oaxaca / Meksyk


Luis Herman Miranda - fortepian
H. M. Górecki Trzy utwory w dawnym stylu
R. Addinsell Warsaw Concerto
W. Kilar Orava
A. Panufnik Sinfonia Sacra
2016 XI 03 Liverpoool, Wielka Brytania
Royal Liverpool Philharmonic Orchestra
Liverpool Symphony Hall


Madeleine Mulhall - mezzosopran

Górecki Dwa Postludia i Chorale / Prawykonanie UK
Berlioz Śmierć Kleopatry
Dvořák Symfonia nr 7 d-moll, op. 70
2016 IX 11 Lwów, Ukraina
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej
Orkiestra Filharmonii Lwowskiej


M. Ravel Pawana na śmierć infanbtki
M. Karłowicz Odwieczne Pieśni
I. Pakhota Symfonia nr 2 na 6 głosów solowych i orkiestrę
2016 IV 22 Kraków
28.Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich
Prawykonia. Krakowska Szkoła Kompozytorska II


Renata Guzik - flet
Piotr Lato - klarnet
Tomasz Żymła - klarnet
Bartosz Sałdan - perkusja
Agnieszka Kaczmarek-Balic -harfa
Weronika Krówka -fortepian
Agnieszka Bugla - skrzypce
2016 III 16 Kraków
Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Krakowie


Katarzyna Oleś-Blacha - sopran
Wojciech Prokopowicz - puzon

J. Sibelius Luonnotar op. 70
L. Grøndahl Koncert na puzon i orkiestrę
A. Dvořák Symfonia Nr 7 d-moll op. 70
2016 III 06 Tarnów, Poland
Orkiestra Akademii Muzycznej w Krakowie


Georgijs Osokins - fortepian

Mendelssohn Hebrydy
Chopin Koncert fortepianowy Nr 2 e-moll
2016 I 17/24/25 Kraków, Filharmonia Krakowska

Niezwykła podróż Pana Wieszaka
musical dla dzieci na głosy aktorskie, wokalne i zespół kameralny

Marcin Błażewicz – muzyka
Małgorzata Sikorska-Miszczuk – tekst
Anna Sokołowska i Sławomir Rokita – reżyseria
Hubert Kaszycki – projekcje multimedialne

Narrator – Anna Sokołowska
Pan Wieszak – Rafał Sadowski
Stara Gazeta – Katarzyna Zawiślak-Dolny
Księżyc – Rafał Szumera
Sprzedawca Baloników / Tramwaj Zakręcony – Sławomir Rokita
Chłopiec – Szymon Maź

Orkiestra kameralna w składzie:
Bogusława Ziegelheim – skrzypce
Katarzyna Białowieska – skrzypce
Grażyna Piechowska – altówka
Agata Sanchez Martos – wiolonczela
Konrad Maź – kontrabas
Magdalena Di Blasi – flet
Janusz Antonik – klarnet
Stanisław Majerski – trąbka
Andrzej Tkaczyk – puzon
Ryszard Haba – kotły i instrumenty perkusyjne
Monika Bylica – fortepian
Patrycja Pieczara – kierownictwo muzyczne
2016 I 01 Faro, Portugalia
Orchestra Classica do Sul / Faro


Koncerty Noworoczne
2015 XII 12 Kraków, Filharmonia Krakowska
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej


Rafał Kwiatkowki – wiolonczela

Saint-Seans Koncert wiolonczelowy nr 1
E. Elgar Wariacje Enigma
2015 X 16 Rzeszów, Filharmonia Podkarpacka
Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej


Paweł Motyczyński - fortepian

R. Schumann Uwertura Genowefa
F. Chopin Koncert fortepianowy nr 1 e moll
X.Scharwenka Symfonia c-moll op.60
2015 IX 17 Tokyo, Japonia
Muza Kawasaki Symphony Hall
Tokyo Symphony Orchestra


Alina Ibrahgimova – skrzypce

F. Mendelssohn Hebrydy op.26
W.A. Mozart Koncert skrzypcowy Nr 3 G-dur K.216
L.v. Beethoven Symfonia Nr 7 A-dur op. 92
2015 VIII 27 Lusławice, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
3.Międzynarodowy Festiwal Emanacje
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej


Piotr Kosiński - fortepian

Z. Noskowski Morskie Oko op. 19
X. Scharwenka Koncert fortepianowy nr 2 c-moll op. 56
J. Brahms Symfonia nr 2 D-dur op.73
2015 V 18 Szczecin, Filharmonia Szczecińska
Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej


Koncerty edukacyjne
2015 III 8 Ankara, Turcja
Bilkent Symphony Orchestra, Ankara


Marta Klimasara - marimba
Tolga Salman - bajan

M.Błażewicz Koncert na marimbe
Z. Gedizliogu Kayip Sessizligin Anisina
R. Ragmen
A. Piazzola Siete piezas en Estilo de Tango Nuevo
2015 II 27 / III 1 Kraków, Filharmonia Krakowska
Orkiestra Akademii Muzycznej w Krakowie
Asystent Sir. Neville’a Marriner’a


M. Tippett Concerto for double string orchestra
H. Berlioz Symphony no 1 in C major
2015 II 23 Szczecin , Filharmonia Szczecińska
Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej


Koncerty edukacyjne
2014 IX / X Teatr Wielki w Poznaniu

Grzegorz Wierus - kierownictwo muzyczne
Patrycja Pieczara - asystent
Ran Arthur Braun - reżyseria /choreografia
Justin C. Ariety - scenografia
Mariusz Otto - kierownictwo chóru

M.Ravel L'enfant et les sortileges
Stravinski Le Rossignol
2015 V / IV Teatr Wielki w Poznaniu
Orkiestra,chór i balet Teatru Wielkiego w Poznaniu


G. Bizet Carmen

Denis Krief - reżyseria
Paul Julius - choreografia
Mariusz Otto - kierownictwo chóru
Basem Akiki- kierownictwo muzyczne
Patrycja Pieczara - asystent

OBSADA:
Carmen - Helena Zubanovich /Małgorzata Pańko
Don José - Piotr Friebe, Lee Sang Jun
Escamillo - Jaromir Trafankowski / Mariusz Godlewski
Micaëla - Roma Jakubowska-Handke/ Monika Mych-Nowicka
Frasquita - Barbara Gutaj Monowid / Małgorzata Olejniczak-Wyrobiej / Natalia Puczniewska-Braun
Mercédes - Magdalena Wilczyńska-Goś
Remendado - Karol Bochański / Marek Szymański
Morales - Tomasz Mazur / Andrzej Ogórkiewicz
Dancaire - Tomasz Mazur/Jaromir Trafankowski
Zuniga- Rafał Korpik
2014 IV 4 Filhamornia Częstochowska
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej


Jakub Lichtenstein – fortepian

F. Mendelssohn-Bartholdy Uwertura do snu nocy letniej
S. Prokofiew III Koncert fortepianowy C-dur op. 26
J. Brahms II Symfonia D-dur op. 73
2014 III 6/7 Filharmonia Krakowska
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej


Marek Szlezer – fortepian

G. Gershwin Uwertura kubańska
M. Ravel Koncert fortepianowy D-dur
G. Gershwin Amerykanin w Paryżu
2014 II 02 Charków , Ukraina
Miedzynarodowe Dni Muzyki Współczesnej w Charkowie
Orkiestra Narodowego Konserwatorium w Charkowie


Koncert inauguracyjny – Koncert premier

E. Shevchenko Koncert Fortepianowy
I. Pakhota Symfonia Nr 2
2014 I 21 Paryż, Francja
L’Orchestre Atelier Ostinato


Pierre Genisson - klarnet

W. Z. Zych Solilokwium
Nielsen Koncert klarnetowy
L. van Beethoven Symofnia Nr 5
2013 XII 9/14 Kraków, Filharmonia Krakowska
Orkiestra Kameralna Filharmonii Krakowskiej


Pizzicato operetka familijna na głosy wokalne chór dziecięcy, zespół instrumentalny i aktywną warstwę elektroniczną.
Premiera

Mateusz Bień – muzyka, reżyseria warstwy elektronicznej
Mateusz Bień, Antoni Gazda – libretto
Anna Sokołowska – reżyseria, kostiumy, scenografia

OBSADA:
Wiolonczelista - Jakub Gucik (wiolonczela)
Kura - Katarzyna Oleś-Blacha (sopran)
Pani Jola (logopeda) - Monika Korybalska (mezzosopran)
Admin Boski - Krzysztof Dekański (baryton)
Pitekantrop - Sławomir Rokita
Chór chłopięcy Filharmonii Krakowskiej
przygotowanie – Lidia Matynian

Zespół Baletowy RELEVE przy MDK im. K. I. Gałczyńskiego w Krakowie
Magdalena Żmuda - opieka artystyczna
Monika Bylica - fortepian
Renata Żełobowska-Orzechowska – elektroniczne instrumenty klawiszowe

Zespół instrumentalny Filharmonii Krakowskiej:
Patrycja Pieczara - dyrygent
Anna Hara-Pióro - skrzypce
Bogusława Ziegelheim - skrzypce
Grazyna Piechowska - altówka
Konrad Maź - kontrabas
Magdalena Di Blasi - flet
Mariusz Pędziałek - obój
Michał Poniżnik - klarnet
Wojciech Turek - fagot
Stanisław Majerski - trąbka
Marek Pawlik - puzon
Adam Kozłowski - waltornia
Ryszard Haba - kotły, instrumenty perkusyjne
2013 VII 10 Filharmonia Podkarpacka, Rzeszów
Mielec - Kościół p.w. MBNP
XVI Letni Festiwal Muzyczny
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej
Rzeszowska Grupa Perkusyjna


L. van Beethoven Coriolan
J. S. Bach Koncert na dwa fortepiany c-moll BWV 1062 (aranżacja na zespół perkusyjny)
M. Ravel Bolero
2013 VI 15 Kraków , Aula AM „Florianka”
Akademia Muzyczna w Krakowie
Zespół Kameralny Akademii Muzycznej w Krakowie


Hadi Ayanbod Il Secondo Gravità
2013 VI 7 Filharmonia Podkarpacka, Rzeszów
RZESZOWSKA GRUPA PERKUSYJNA


MARIAN RZYM
JACEK RZYM
EWA ŁUCZYŃSKA-KYCIA
NORBERT BUDA
MAKSYMILIAN POSŁUSZNY

J. S. Bach Koncert c-moll BWV 1062 (opr. Marian Rzym na kwintet perkusyjny, 2 wibrafony, 2 marimby, bas marimba)
G. F. Haendel Muzyka sztucznych ogni
W.A. Mozart Symfonia C-dur "Linzka" KV 425
2013 I 11-12 Kraków, Filharmonia Krakowska
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej


Joanna Trafas - sopran

M. Karłowicz Epizod na maskaradzie op.14
J. Strauss Kuplety Adeli z operetki Zemsta Nietoperza
A. Dvořak Uwertura koncertowa Karnawał op.92
J. Strauss Odgłosy wiosny na sopran i orkiestrę op. 410
2012 IX 11 Kraków, Sala Koncertowa AM w Krakowie
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „aXes”


Glyptos Ensemble & Amadrums

S. Pensek / B. Kezskès / A. Weber
2012 X 21 Olsztyn, Filharmonia Warmińsko-Mazurska
Orkiestra Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Artur Milian - skrzypce
A. Vivaldi Cztery pory roku
E. Elgar Serenada na smyczki
E. Grieg Suita z czasów Holberga
2012 X 11 Myślenice, Myślenicki Ośrodek Kultury
Polish Art Philharmonic


Piotr Machnik – fortepian

Chopin / Schubert / Mendelssohn
2012 VIII 07 Pärnu, Estonia
Järvi Summer Festival w Pärnu (Estonia),
Pärnu City Orchestra /Estonian Youth Symphony Orchestra


Koncert finałowy Międzynarodowego Kursu Mistrzowskiego
2012 VI 22 Opera i Filharmonia Podlaska
Zakończenie 57’sezonu artystycznego


Mozart / Francaix / Dvorak
2012 V 10 Koszyce, Słowacja
Filharmonia Słowacka w Koszycach /Słowacja 57’ Festiwal „Hudobny Jar” w Koszycach


Pavel Sporcl – skrzypce

Korngold / Borodin / Respighi
2011 XII 23 Istambuł, Turcja
Istanbul State Symphony Orchestra


Nil Kocamagil – wiolonczela

Dvorak / Mendelssohn
2011 XII 6/7/11 Kraków, Filharmonia Krakowska

Niezwykła podróż Pana Wieszaka
musical dla dzieci na głosy aktorskie, wokalne i zespół kameralny

Marcin Błażewicz – muzyka
Małgorzata Sikorska-Miszczuk – tekst
Anna Sokołowska i Sławomir Rokita – reżyseria
Hubert Kaszycki – projekcje multimedialne

Narrator – Anna Sokołowska
Pan Wieszak – Rafał Sadowski
Stara Gazeta – Katarzyna Zawiślak-Dolny
Księżyc – Rafał Szumera
Sprzedawca Baloników / Tramwaj Zakręcony – Sławomir Rokita
Chłopiec – Szymon Maź

Orkiestra kameralna w składzie:
Bogusława Ziegelheim – skrzypce
Katarzyna Białowieska – skrzypce
Grażyna Piechowska – altówka
Agata Sanchez Martos – wiolonczela
Konrad Maź – kontrabas
Magdalena Di Blasi – flet
Janusz Antonik – klarnet
Stanisław Majerski – trąbka
Andrzej Tkaczyk – puzon
Ryszard Haba – kotły i instrumenty perkusyjne
Monika Bylica – fortepian
Patrycja Pieczara – kierownictwo muzyczne
2011 XI 15-22 Tourneè z Krakowską Młodą Filharmonią w Niemczech
Koncerty, warsztaty dla połączonej Młodzieżowej Orkiestry Friedrich-von-Bodelschwingh Schulen Bethel (Bielefeld) oraz Krakowskiej Młodej Filharmonii
2011 VI 24 Filharmonia Krakowska
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej
Koncert dyplomowy


Przemysław Winnicki – pianista

S. Rachmaninov / A. Dvorak
2011 V 7 Akademia Muzyczna w Krakowie
Orkiestra Akademii Muzycznej w Krakowie


I. Strawiński Ognisty Ptak
2011 III 3-4 Filharmonia Krakowska
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej


Ryszard Haba – perkusja

J.Schwantner Koncert na perkusje
2011 I 5 Katowice, NOSPR
Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach


B. Bartok / P. Tchaikovsky / P. Dukas
2010 V/VI
2010 III/V
Opera Krakowska

Laco Adamik - reżyseria
Tomasz Tokarczyk - kierownictwo muzyczne
Patrycja PIeczara - asystent kier. Muzycznego

J. Strauss Baron Cygan
2009 XII 2 Londyn, Wielka Brytania
Orkiestra Symfoniczna RAM, RCM, TCM


Koncert finałowy Międzynarodowego Kursu Mistrzowskiego w ramach „Copernicus Festiwal” w Londynie